NCERT Exemplar Solutions
Class 7 - Mathematics - Unit 7: Comparing Quantities - Problems and Solutions
Question 121

Question. 121

What's the Error? A clothing store charges ₹ 1024 for 4 T-shirts. A student says that the unit price is ₹ 25.6 per T-shirt. What is the error? What is the correct unit price?

Answer:

₹ 256

Detailed Answer with Explanation:

Unit price = 1024/4 = 256, not 25.6.